HISTORIA SZKOŁY
Ogłoszenia umieszczone w prasie i radio, dotyczące uzyskania pracy, wysokich zarobków oraz możliwości otrzymania mieszkania w związku z rozbudową Kombinatu Energetyczno – Paliwowego wzbudziło bardzo duże zainteresowanie Turoszowem w całej Polsce. Ta akcja rekrutacyjna spowodowała proces napływu i osiedlania się ludności przybywającej z różnych stron kraju do Porajowa. Wraz z osiedlającymi się rodzinami przybywało dzieci w wieku szkolnym. W miejscowości nie było szkoły, uczęszczały one do najbliższej placówki – do Biedrzychowic Górnych, oddalonych o 6 kilometrów. Ze względu na brak połączenia autobusowego, uczniowie pokonywali drogę do szkoły pieszo.
W miarę wzrostu liczby dzieci uczęszczających do szkoły, mieszkańcy zaczęli odczuwać jej brak. W trosce o ich bezpieczeństwo oraz stworzenia odpowiednich warunków do realizacji obowiązku szkolnego spowodowały konieczność utworzenia takiej placówki we wsi.
W 1955 roku pan Marian Oparka jeden z pierwszych osadników, pracownik Kopalni „Turów”, działacz PZPR, zgłosił na zebraniu partyjnym wniosek o utworzenie szkoły w Porajowie. Wniosek zatwierdzono i podjęto odpowiednie działania. We wsi nie było odpowiedniego budynku po strażnicy WOP. Nie wymagały one gruntowego remontu, dlatego szybko zostały zagospodarowanie. Wyposażono je w spust szkolny, z Sieniawki i Ręczyna przywieziono poniemieckie cztero i dwuosobowe ławki szkolne oraz tablice.
Wydział Oświaty w Zgorzelcu skierował pierwszych nauczycieli do pracy w powstającej placówce, byli to: Maria Ogonowska, Zenobia Jędryszczak i Ewa Mrowiec. Funkcję kierowniczą szkoły pełniła Zofia Mazur. 17 listopada 1955 roku dokonano otwarcia szkoły. Edukację rozpoczęło 87 uczniów, zgromadzonych w 4 izbach lekcyjnych mieszczących się w dwóch budynkach.
W następnym roku szkolnym (1956-1957) kierownikiem placówki został oficer WOP – Jan Dudzik, który opuszczając szkołę w 1957 roku pozostawił ją w bardzo złym stanie (z połamanymi ławkami, powybijanymi szybami, bez światła oraz z brakującymi dokumentami szkolnymi.
W tym okresie wielu nauczycieli odchodziło z zawodu. Powodem były niskie płace, trudne warunki pracy. Podobna sytuacja wystąpiła w szkole w Porajowie. W trzecim roku jej istnienia troje nauczycieli zrezygnowało z pracy. Szkole groziła likwidacja z powodu braku kadry pedagogicznej.
W 1957 roku zatrudniono małżeństwo nauczycielskie Zofię i Zbigniewa Hapiak. Pracę podjęła również Ewelina Scholtz.
Systematycznie wzrastała liczba uczniów i nauczycieli. Od 1957 roku do 1985 funkcję kierownika szkoły pełnił Zbigniew Hapiak. Szkoła borykała się z narastającymi trudnościami lokalnymi od 1958 roku nauka odbywała się w trzech budynkach, na 2 zmiany. Zaistniała konieczność wybudowania nowej szkoły. Dzięki staraniom kierowników szkoły w 1962 roku rozpoczęły się prace budowlane nowoczesnego obiektu, budowa trwała 1,5 roku. Odbiór techniczny odbył się 28 sierpnia 1964 roku. Nauczyciele i uczniowie rozpoczęli rok szkolny 1964/65 w dwupiętrowym budynku, z 13 salami lekcyjnymi i salą gimnastyczną. Jednak w dalszym ciągu zajęcia lekcyjne odbyły się na dwie zmiany.
Od 1985 roku do 2002 roku funkcje dyrektora pełniła Irena Pieniak. Istniejące trudności lokalne, zmienności nauczania oraz ciągłe kłopoty z instalacją C.O. utrudniały pracą placówki . Dyrektor szkoły zgłaszał wnioski o wybudowanie szkoły.
Przejęcie szkoły przez samorząd terytorialny oraz potrzeba polepszenia warunków nauczania w Porajowie, spowodowało, że w1996 r. zapadła decyzja o rozbudowę placówki.
W roku szkolnym 1997/98 rozpoczęto realizację pracy w budynku szkolnym. Przystąpiono intensywnie do prac budowlanych, które podzielono na kilka etapów: Modernizacja istniejącego obiektu i do budowania obiektu administracyjno – socjalno – kulturowego. Po 12 miesiącach od rozpoczęcia prac remontowych, dyrekcja otrzymała klucz do gruntownie odnowionych pomieszczeń. Rok szkolny 1998/1999 rozpoczęto w zmodernizowanej części szkoły. W 2000 roku zakończono rozbudowę szkoły. W Konkursie na „Dolnośląską budowę roku 2002” szkoła ta zajęła I miejsce. Szkoła jest nowoczesną placówką.
Od roku szkolnego 1999/2000 szkoła funkcjonuje jako Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. W roku szkolnym 2002/2003 konkurs na dyrektora szkoły wygrała Renata Mikołajów.
W wyniku reformy od 2017 roku szkoła funkcjonowała jako Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego. Od 2011 do 2022 roku Dyrektorem była pani Grażyna Jarosz.
Od 1 września 2022 r. utworzono Zespół Szkolno-Przedszkolny w Porajowie, który tworzą Przedszkole Publiczne nr 1 i Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego. Dyrektorem Zespołu jest pani Jolanta Medycka.
KADRA PEDAGOGICZNA:
Jolanta Medycka - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
historia, wos
Danuta Perłowska - wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna, logopedia, neurologopedia
Bancerz Paulina, matematyka, fizyka, chemia
Brodzińska Ewa, edukacja wczesnoszkolna, język niemiecki, oligofrenopedagogika
Buczkowska Maria, muzyka, plastyka, oligofrenopedagogika
Dróżdż Tomasz, wychowanie fizyczne, przyroda, geografia
Gałuszka Edyta, pedagogika, oligofrenopedagogika, świetlica
Jarosz Grażyna, język polski, oligofrenopedagogika
Kacperski Jerzy, wychowanie fizyczne, historia
Krzos Tomasz, wychowanie fizyczne, edukacja dla bezpieczeństwa
Legeżyńska-Piątek Agnieszka, pedagogika, oligofrenopedagogika
Lewiński Piotr, język polski, język niemiecki
Liszkowska-Król Mirosława, religia, oligofrenopedagogika
Maryniewska Elżbieta, język polski, oligofrenopedagogika
Matczak Magdalena - język angielski
Michniewicz Mariusz, informatyka, technika
Misiewicz Monika, religia, oligofrenopedagogika
Mroczka-Kunysz Aneta, pedagog, oligofrenopedagogika
Nietrzeba Magdalena, edukacja wczesnoszkolna, oligofrenopedagogika
Oparka Krzysztof, informatyka, doradztwo zawodowe, biblioteka
Przezak-Goćko Małgorzata, edukacja wczesnoszkolna, oligofrenopedagogika
Senetra Małgorzata, oligofrenopedagogika, logopedia
Skonka Klaudia, edukacja wczesnoszkolna, oligofrenopedagogika
Stawicka-Czerska Wenata, edukacja wczesnoszkolna, oligofrenopedagogika
Szumiło Anna, edukacja wczesnoszkolna, oligofrenopedagogika
Szura-Czerniawska Agnieszka, wychowanie fizyczne, biologia, oligofrenopedagogika
Zemankiewicz Katarzyna, język angielski, świetlica
Zychowicz Wioletta, matematyka, oligofrenopedagogika