17 maja, dzień przed 104 rocznicą urodzin Jana Pawła II – w Bogatyni odbył się II Szkolny Marsz Papieski, w którym uczestniczyli uczniowie klas III i IV szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Marsz rozpoczął się pod parafią Świętych Apostołów Piotra i Pawła, a skończył w parku Jana Pawła II, gdzie pod jego pomnikiem dzieci złożyły kwiaty. Na zakończenie wszyscy uczestnicy odśpiewali Barkę
– ulubioną pieśń papieża.
Aktualności
II Szkolny Marsz Papieski
Podsumowanie akcji:,, GÓRA GROSZA”
W bieżącym roku szkolnym szkoła włączyła się w akcję : Góra Grosza” Samorząd uczniowski ogłosił konkurs, która klasa nazbiera największą kwotę pieniędzy. Najlepszymi zbieraczami okazali się uczniowie klas 1-3. Świetnie spisała również klasa 4a i 5a.. Wspólnie udało się nam zebrać kwotę 773,53 grosze. Dziękujemy za pomoc wszystkim zaangażowanym.
1
Dzień Dziecka w przedszkolu
29.05.2024 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dziecka. Rano przedszkolaki udały się do Bogatyńskiego Ośrodka Kultury na przedsztawienie „Bal u Juliana”, a po przyjeździe do przedszkola brały udział w zorganizowanych na ogrodzie przedszkolnym zabawach.
3
Legenda o Janie III Sobieskim i lipie w Porajowie
Ostatnio nasza Szkoła wzbogaciła się o piękną tablicę, upamiętniającą legendę o miejscowości oraz patronie szkoły. Tablica została ufundowana przez panią Nataszę Hładuń,lek. med. ze współpracującego z Nami Szpitala w Sieniawce.
Autorką legendy jest pani Czesława Michalska, nauczycielka języka polskiego w naszej szkole, w latach 1968-1998 r. Historia przedstawiona w legendzie była scenariuszem do przedstawienia z okazji 50-lecia Szkoły,
a sama autorka zagrała w nim jedną z ról.”Legenda o Janie III Sobieskim i lipie w Porajowie” stanowi, nie tylko wspaniałą pamiątkę, lecz także ważny element edukacyjny, przypominający przyszłym pokoleniom bogatą historię i dziedzictwo kulturowe naszej społeczności.
Quiz o Janie III Sobieskim
Ponad 20 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Szkolnym Konkursie Historycznym o Janie III Sobieskim. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: klasy 4-6 i 7-8. Pytania dotyczyły życia naszego Patrona, jego dokonań z czasów, kiedy dowodził armią polską, a także z okresu, kiedy był królem.
Test, jaki uczniowie rozwiązywali , stworzony za pomocą aplikacji Koohot zawierał pytania zamknięte o zróżnicowanym poziomie trudności, mimo tego uczniowie poradzili sobie świetnie.
A oto wyniki:
Kategoria klasy 4-6:
1 miejsce – Krzysztof Zychowicz z klasy 4a
2 miejsce Kornel Głogowski z klasy 6a
3 miejsce Aleksandra Pietrucha z klasy 6a
Dyplomy za udział otrzymali: Filip Skrabek, Mateusz Kacperski, Wiktoria Kurantowicz, Tobias Pazdera, Nadia Ambrożewicz, Wojciech Bulanda, Amelia Peremicka, Sandra Tancos, Lena Wilczyńska, Karol Nowak, Dorian Kozłowski, Maja Nietrzeba, Eliza Dunicz, Patrycja Mądra, Blanka Lamorska.
Kategoria klasy 7-8:
1 miejsce – Aleksandra Spyra
2 miejsce Klara Poźniak
3 miejsce – Amelia Milkowska.
Wszystkim serdecznie gratulujemy udziału i wiedzy na temat naszego Patrona!
Gminne obchody 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
3 maja 2024 roku odbyły się gminne uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po Eucharystii miał miejsce uroczysty przemarsz do parku imienia Jana Pawła II. W uroczystościach wzięły udział władze lokalne, poczty sztandarowe ze szkół i zakładów pracy, Zakładowa Orkiestra Dęta KWB ,,Turów” oraz mieszkańcy. Nie zabrakło tam również naszego pocztu sztandarowego, który godnie reprezentował naszą szkołę.
Dzień Flagi
25.04.2024 r. świętowaliśmy w naszym przedszkolu Dzień Flagi. Ubrani w galowe stroje odśpiewaliśmy hymn Polski. Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny o polskich symbolach narodowych oraz o najważniejszych świętach majowych. Dzieci wzięły udział w quizie sprawdzającym wiedzę o Polsce. Wszystkie przedszkolaki wyrecytowały "Katechizm Małego Polaka" oraz zaśpiewały piosnkę o naszej fladze. Ułożyły także flagę przyklejając do szblonu odrysowane i wycięte przez nie rączki w białym i czerwonym kolorze.
W tym dniu roztrzygnięty został także konkurs pt. "Ekozabawka". Wszystkie dzieci, które wzięły w nim udział otrzymały z rąk Pani wicedyrektor pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Gratulujemy.
5019
Sprzątamy dla Polski
23.04.2024 r. wszystkie przedszkolaki wzięły udział w Akcji "Sprzątamy dla Polski". Celem udziału w tym wydarzeniu było budowanie świadomości ekologicznej, nauka selektywnej zbiórki odpadów, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska. Ponadto chętnie dzieci przygotowały zabawki z surowców wtórnych na konkurs pt. "Ekozabawka".
3611
Z wizytą w Bibliotece Publicznej
22.04.2024 r. przedszkolaki z najstarszej grupy udały się do Biblioteki Publicznej w Porajowie. W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Książki Pani Elżbieta Drapała przeprowadziła dla dzieci zajęcia, dzięki którym przedszkolaki dowiedziały się jakie zalety i umiejętności można pozyskać poprzez czytanie książek. Spotkanie zostało urozmaicone zabawami integracyjnymi.
10
Sukcesy w konkursach historycznych „Znam swój kraj” oraz „Ludzie, idee, czyny”
Kto jest twórcą polskiej „złotówki”, jak i kiedy powstał port w Gdyni, gdzie funkcjonował Centralny Okręg Przemysłowy? Na te i wiele innych (i trudniejszych) pytań musieli odpowiedzieć uczestnicy Miejsko-Gminnego Konkursu Historycznego "Ludzie, idee, czyny. Sukcesy gospodarcze II Rzeczpospolitej”, który już po raz piąty odbył się w Szkole Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Bogatyni. Tematyka „gospodarcza”, bo była ku temu przyczyna – 100 lecie reformy monetarnej, dzięki której w obiegu pojawił się „polski złoty”.
Naszą szkołę dumnie reprezentowali Natalia Bulanda, Klara Poźniak i Fabian Stochmal, przygotowani przez p. Jolantę Medycką. Wszyscy wypadli znakomicie, Natalia stanęła na drugim stopniu podium, Fabian był 4, a Klara 6.
A warto dodać, że rywalizacja była naprawdę zacięta. W tegorocznej edycji wzięli udział uczniowie z naszej szkoły, a także z SP 1, SP 3, SP 4. Na uczestników czekało 45 zadań, zarówno pytań otwartych, jak i zamkniętych. Okazało się, że choć tematyka nie była wcale łatwa, to uczniowie całkiem nieźle sobie z nią poradzili.
Gratulujemy Natalii, Klarze i Fabianowi, a le również wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu.
Równocześnie odbywał się konkurs dla klas 3 szkoły podstawowej pt. „Znam swój kraj”.
I tutaj nie było się bez sukcesu, gdyż nasza drużyna w składzie Liliana Jarocka, Zuzanna Hołdowska i Jakub Zych, przygotowani przez p. Annę Szumiło zdobyła III miejsce.
Rywalizacji w ciekawych konkurencjach towarzyszyła wspaniała atmosfera i dobra zabawa.
3
List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty
Obchody Dnia Flagi Rzeczpospolitej i Święta Narodowego Trzeciego Maja
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy, Nauczyciele i Uczniowie dolnośląskich szkół i placówek oświatowych,
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto ustanowione przez Sejm na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku.
To święto ma na celu uczczenie symboli narodowych, w tym w szczególności polskiej flagi, a także przywołanie najważniejszych momentów w historii naszej ojczyzny i narodowej tradycji.
Dzień Flagi jest również znakomitą okazją do propagowania informacji i rozmowy o polskich symbolach narodowych. W przededniu obchodzonej świątecznie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, dzień 2 maja stanowi doskonały moment do wywieszania flagi państwowej.
Święto Narodowe Trzeciego Maja – obchodzimy na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni, nazywany także Wielkim, 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znanej jako Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej z 1787 r., spisana konstytucja.
Dzień uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r. został uznany za święto narodowe już 2 dni później. Przez 123 lata zaborów Polski było zakazane. Zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w 1919 r., zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej. Po jej zakończeniu było obchodzone tylko do 1946 r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zniesione w 1951 r. i przywrócone jako Święto Narodowe Trzeciego Maja w 1990 r. Od 2007 r. jest również świętem narodowym Litwy.
Bezpłatne gotowe scenariusze lekcji, filmy i karty pracy dla uczniów dotyczące Konstytucji 3 maja
https://www.zamek-krolewski.pl/strona/edukacja/771-konstytucja-3-maja
MAJÓWKA Z KONSTYTUCJĄ RP, Centrum Edukacji Obywatelskiej,
https://koss.ceo.org.pl/dla-nauczycieli/uczyc-inaczej/materialy-dydaktyczne/polska-majowka-z-ceoRola konstytucji w państwie, https://koss.ceo.org.pl/sites/koss.ceo.org.pl/files/rola_konstytucji_w_panstwie.pdf
Z wyrazami szacunku
Ewa Skrzywanek
Dolnośląski Kurator Oświaty
Drzwi otwarte w Bursie Szkolnej w Jeleniej Górze
Zapraszamy wszystkich ósmoklasistów do zapoznania się z ofertą
link do rekrutacji https://bursa1.jeleniagora.pl/kategoria/rekrutacja-2024-2025/
Międzynarodowy Dzień Ziemi
"Ziemio nie chcemy, abyś była zniszczona, chcemy żebyś była cała zielona, więc przysięgę Ci składamy, że zniszczyć Ciebie nie damy" takie hasło i wiele podobnych wybrzmiewało 19.04.2024 r., podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi. W Bogatyńskim Ośrodku Kultury zgromadziły się przedszkolaki z terenu Miasta i Gminy Bogatynia oraz przedszkoli z Czech i Niemiec. Pracownicy Publicznego Przedszkola Nr 5 w Bogatyni poprowadzili uroczystość, podczas której dzieci zaprezentowały interpretacje taneczne, wokalne i recytatorskie wybranych utworów o tematyce proekologicznej. Zaprezentowały przygotowane na konkurs "Eko parasole". Więły udział w różnego rodzaju warsztatach i zabawach zorganizowanych przy udziale Stowarzyszenia "Klanza".
49
Konkurs o Janie III Sobieskim
REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY JANIE III SOBIESKIM
ORGANIZATOR
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Porajowie, nauczyciele historii Jolanta Medyckai Jerzy Kacperski
Cele konkursu:
- Popularyzacja wiedzy o życiu i działalności Jana III Sobieskiego.
- Rozbudzenie zainteresowania wśród uczniów osobą patrona szkoły
- Zachęcanie uczniów do samodzielnego zdobywania wiedzy.
INFORMACJE NA TEMAT KONKURSU
1. Zakres materiału: dzieciństwo, szkoła, dokonania oraz znaczenie na arenie międzynarodowej Jana III Sobieskiego
2. Termin konkursu: 8.05.2024 r. na platformie Kahoot.pl.
3. Miejsce: gabinet 208 i 212, godz. od 10.45 do 11.30
3. Konkurs organizowany w dwóch grupach wiekowych:
a) klasy 4-6
b) klasy 7-8
4. Konkurs będzie miał formę QUIZU, pytania będą jednokrotnego wyboru.
5. Rozstrzygnięcie będzie ogłoszone w dniu konkursu
6. Wszyscy uczestnicy zostaną nagrodzeni dyplomami a najlepsi ocenami celującymi z historii.
7. Proponowane źródło wiedzy: podręcznik do klasy 6 – rozdział III. W obronie granic Rzeczypospolitej; strona internetowa - https://ciekawostkihistoryczne.pl/leksykon/jan-iii-sobieski-1629-1696, tablica informacyjna przed gabinetem 208.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!
Podziękowania
Spotkanie autorskie "Autyzm, to takie coś..."
Szanowni Rodzice i opiekunowie serdecznie zapraszamy!
"Autyzm, to takie coś..."
- Szkolenia w placówkach i Konferencja - już były, a przed nami: WSPANIAŁE SPOTKANIE AUTORSKIE Z DR JOANNĄ ŁAWICKĄ! Kiedy? 17.04.2024r. Gdzie: BOK - SALA ATENA O której? 17.00Spotkanie i rozmowa z dr Aśką Ławicką, która od dwudziestu lat pracuję na rzecz inkluzji i wzmocnienia sytuacji społecznej osób w spektrum autyzmu. Współpracuję z licznymi jednostkami z sektora NGO, medycznymi, naukowymi i medialnymi w Polsce i za granicą. Uruchomiła i prowadzi pierwszy w Europie Program Leczenia Traum i opieki nad zdrowiem psychicznym osób w spektrum autyzmu. Od ponad 13 lat jest Prezeską Fundacji Prodeste, blogerką, mówczynią, doktorką nauk społecznych. Autorką i współautorką książek “ Nie jestem kosmitą. Mam zespół Aspergera, “ Człowiek w spektrum autyzmu. Podręcznik pedagogiki empatycznej”, "Jarzmo. Spektrum przemocy” oraz “Spektrum autyzmu i Stosowana Analiza Potrzeb”Spotkanie jest Otwarte i Darmowe!Istnieje możliwość zakupienia książek dr Ławickiej w trakcie spotkania. Zapraszam bardzo serdecznie!
Wielkanocne życzenia
Świąteczne życzenia!
SENSOPLASTYKA® w naszej szkole
Multikolorowo, polisensorycznie i wielozapachowo– tak wyglądały dziś zajęcia metodą Sensoplastyka® przygotowane dla uczniów z klas piatych naszej szkoły.
Było dziś miękko, szorstko, gładko, sucho i mokro i …przyjemnie.
Sensoplastyka® to marka zajęć rozwojowych dla dzieci autorstwa Izabeli Anny Stefańskiej. Materiały sensoryczne opierają się tylko i wyłącznie na wykorzystaniu w 100% bezpiecznych produktów spożywczych. Dzieci swobodnie tworzą (lepią, przelewają, ugniatają rękoma i nogami) stymulując wszystkie swoje zmysły.
W czasie zajęć każdy ma czas na poznanie różnorodnych produktów spożywczych, zapoznanie się z ich strukturą i barwą.
Dzisiejszą przestrzeń do działania i poznawania świata poprzez zmysły przygotowała pani Klaudia Skonka wraz z panem Mariuszem i panią Elą.
28
Ustroili swoje koszyczki wielkanocne
- 80
Archiwum Aktualności