mPotęga
"Dziwolągi matematyczne – geometria inaczej"
Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.
Miło nam poinformować Państwa, że nasza szkoła sięgnęła po nowe rozwiązania nauczania matematyki. Jeszcze przed wakacjami Paulina Bancerz opracowała nowatorski projekt na innowacyjne warsztaty matematyczne pt. „Dziwolągi matematyczne – geometria inaczej”. Fundacja mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć projekt ZSP w Porajowie umieściła w gronie laureatów X edycji konkursu grantowego w ramach PROGRAMU „mPotęga”. Na konkurs wpłynęło 461 wniosków z całej Polski. Dofinansowanie otrzymało tylko 183 projekty. Dofinansowanie to kwota 5000 zł.
Program mPotęga to program ogólnopolski skierowany do szkół, uczelni, stowarzyszeń, fundacji i bibliotek, których celem jest promowanie nauki matematyki w ciekawy i nieszablonowy sposób. U podstaw mPotęgi leży potrzeba kształcenia umiejętności matematycznych u młodego pokolenia poprzez inspirowanie nauczycieli, rodziców, pasjonatów matematyki do poszukiwania kreatywnych sposobów poznawania przez dzieci i młodzież świata liczb. (źródło: Biuro Programu mPotęga)
Celem projektu realizowanego w naszej szkole jest:
*Zmotywowanie uczestników projektu do odkrywania matematyki poprzez działanie – warsztaty, wykłady i eksperymenty matematyczne
*Ukazywanie matematyki w życiu codziennym poprzez stosowanie innowacyjnych metod pracy
*Nawiązywanie współpracy i angażowanie rodziców do wspólnych działań
Chcemy aby uczniowie klas piątych nauczyli się inaczej spoglądać na matematykę, zauważyli jej piękno w życiu codziennym i poznali zagadnienia wykraczające poza program szkoły.
Nasze działania realizowane w ramach wyżej wymienionego projektu, to trzydniowe warsztaty matematyczne.
Dzień pierwszy:
1. Niestandardowe cechy podzielności liczb (wykład).
2. Wielokąty gwiaździste (prezentacja multimedialna).
3. Tworzenie wielokątów gwiaździstych i innych wykreślanek parabolicznych (warsztaty). Uczniowie na przygotowanych szablonach, stosując cechy podzielności, samodzielnie będą tworzyć własne wielokąty gwiaździste. Jako uzupełnienie zajęć wykonają wykreślanki paraboliczne.
4. Nocleg na terenie szkoły
Dzień drugi:
1. Ostatnie cyfry wielkich liczb (wykład, ćwiczenia).
2. Konkurs matematyczny.
3. Wielokąty ażurowe – wstęga Mobiusa (eksperymenty matematyczne). Uczniowie metodą eksperymentu matematycznego będą szukać rozwiązań do przedstawionego problemu matematycznego.
Dzień trzeci:
a) 1.Fraktale (prezentacja). Uczniowie dowiedzą się, co to są fraktale, jakie jest ich zastosowanie, do czego służą (np.: do opisywania zjawisk biologicznych, budowy organizmów – sekwencja kodu DNA, odtwarzanie historii ewolucji czy poszukiwania wspólnych przodków) i jak powstają.
2. Tworzenie pierwszej interakcji dywanu Sierpińskiego (warsztaty). Z przygotowanych materiałów uczniowie indywidualnie wykonają pierwszą interakcję, która zostanie wykorzystana podczas warsztatów dla uczniów i rodziców.
b) Warsztaty dla uczniów i rodziców: Wspólne tworzenie 2-giej i 3-ciej interakcji
dywanu Sierpińskiego (warsztaty)
Podsumowaniem projektu będzie pokaz filmu nakręconego przez uczniów oraz wystawa prac uczniów.
Serdecznie zapraszamy do śledzenia realizacji programu.
Informacje oraz fotorelacje będą zamieszczane na stronie internetowej szkoły w zakładce „mPotęga”.
Paulina Bancerz
mPotęga_Etap I - Wykłady, eksperymenty, nocowanie
40mPotęga_Etap II - Świat fraktali
45mPotęga_Etap III - Dywan Sierpińskiego
40mPotęga_Etap IV - Nagrody, dyplomy
45